خواص ماهی کیلکا

لوپاس lopasco | آذر 1398

خواص ماهی کیلکا | مزایای ماهی کیلکا برای بدن انسان

ماهی کیلکا یا به انگلیسی Black Sea sprat یکی از مقوی ترین و خوشمزه ترین ماهی های دریای مازندران است. این ماهی از پروتئین بالایی برخوردار بوده و مواد معدنی متعددی را در خود جای داده است. خواص ماهی کیلکا به قدری زیاد بوده که با فراورده هایی مانند گوشت گاو، گوشت گوسفند و مرغ برابری کرده و می توان آن را جزء وعده غذایی انسان در نظر رگفت. در ادامه این مقاله شما را با مزایای ماهی کیلکا آشنا می کنیم. پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

Description: Image

خواص ماهی کیلکا

5 خواص ماهی کیلکا که تا به حال نشنیده اید

1.سرشار از ویتامین B

ویتامین B یکی از مهمترین خواص ماهی کیلکا بوده که برای بدن مفید است. این ویتامین زمانی که در بدن نباشد یا مقدار کمی وجود داشته باشد، آسیب های جدی را به بدن وارد کرده و دچار ضعف بدنی خواهید شد. در نتیجه اگر می خواهید عملکرد عضلات و استخوان هایتان به خوبی انجام شود و در سنین بالا دچار مشکلات ضعف بدنی نشوید، ماهی کیلکا مصرف کنید.

2.افزایش کلسیم در بدن

جالب است بدانید ماهی کیلکا با استخوان سرو شده و همین موضوع باعث شده کلسیمی زیادی به بدن شما تزریق شود. ماهی هایی مانند کیلکا و ساردین چون با استخوان کنسرو می شوند، از ارزش غذایی بالایی برخوردارند و کلسیم زیادی به همراه خواهند داشت. در نتیجه خواص ماهی کیلکا را جدی بگیرید و حتما در وعده غذایی خود قرار دهید.

3.دارای فسفر

سومین مزایای ماهی کیلکا فسفر است. شاید باور اینکه در یک ماهی کوچک چقدر خاصیت نهفته است سخت باشد، اما فسفری که در ماهی کیلکا وجود دارد به عملکرد و بهبود بدن کمک زیادی می کند. همچنین فسفر موجب رشد و ترمیم بدن، افزایش متابولیسم و ایجاد توان و نیروی  بدن، کاهش درد ناشی از ورم مفاصل و سلامتی دندان ها شده و بدنتان را سالم تر می کند.

Description: Image

مزایای مصرف ماهی کیلکا

4.تشکیل شده از پروتئین

پروتئین یکی از اصلی ترین مواد مغذی است که در بدن ماهی کیلکا موجود است. از لحاظ ارزش غذایی ماهی کیلکا پر انرژی و پر پروتئین بوده و مقدار زیادی از پروتئین بدن شما را تامین می کند. در نتیجه برای افراد مسن و ورزشکاران که نیاز به عضله سازی و ترمیم بافت های عضله دارند، وعده غذایی بسیار مناسبی خواهد بود.

5.ویتامین های خاص و کمیاب

یکی از اصلی ترین خواص ماهی کیلکا وجود ویتامین های A ، B ، E ، D و K است. همانطور که می دانید این ویتامین ها در هر ماده غذایی به صورت یکجا یافت نمی شود. ولی خبر خوب این است که ماهی کیلکا تمام این ویتامین ها را با هم داشته و تامین کننده بدن انسان خواهد بود. هر کدام از این ویتامین ها به عملکرد قسمت های مختلف بدن کمک کرده و از آسیب های جدی جلوگیری می کند.

6.دارای چربی مفید

همانطور که می دانید چربی زیاد برای بدن مضر بوده و کمبود آن نیز مشکلات زیادی را در بر خواهد داشت. اما اگر مقدار متعادل چربی به خصوص اسیدهای چرب غیر اشباع به بدن برسد، فواید زیادی داشته و به سلامت بدن کمک خواهد کرد. ماهی کیلکا نیز سرشار از چربی های غیر اشباع بوده و بسیار غنی است.

نتیجه گیری

اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید و قصد دارید برنامه غذایی مفیدی داشته باشید، از خواص ماهی کیلکا غافل نشوید و آن را در برنامه غذایی خود قرار دهید. این ماهی برای کودکان و سالمندان بهترین وعده غذایی بوده و به رشد و ترمیم عضلات بدن آنها کمک می کند. ماهی کیلکا را می توانید به صورت کنسروی از هایپر استارها تهیه کنید یا باز آن را تهیه کرده و سرخ کنید.

دیدگاه شما