طرز تهیه کرپ گوشت

لوپاس lopasco | اسفند 1398

مواد لازم:
تخم مرغ ۳ عدد
روغن مایع ۱/۴ فنجان
آب جوش ۱ فنجان
هویج ۱ عدد
پیاز ۱ عدد
سیر ۲ حبه
گوشت چرخ کرده ۵۰۰ گرم
جعفری یک فنجان
زیتون سیاه ۳/۴ فنجان
قارچ ۱ فنجان
گوجه فرنگی ۴ عدد
نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به میزان لازم
کره ۵ قاشق غذاخوری
جوز هندی نصف قاشق غذاخوری
پنیر پارمزان ۱/۴ فنجان
روغن به میزان لازم
روغن زیتون به میزان کم
آرد سه فنجان
شیر ۷ فنجان

طرز تهیه و دستور پخت:
مرحله اول:
سه فنجان شیر، آب جوش، نمک و روغن مایع را در مخلوط کن می‌ریزیم. تخم مرغ را در یکی یکی در ظرفی می‌شکنیم و به بقیه مواد در مخلوط کن اضافه می‌کنیم. با سرعت کم مواد را با هم مخلوط می‌کنیم.

مرحله دوم:
آرد را چند دور الک می‌کنیم و کم کم به مخلوط کن اضافه می‌کنیم در حالی که مواد در حال هم خوردن است.

مرحله سوم:
در تابه نچسب کمی روغن می‌ریزیم و روی شعله قرار می‌دهیم تا داغ شود. وقتی تابه به اندازه کافی داغ شد، یک سوم فنجان مایه را در تابه می‌ریزیم و با کج کردن تابه، کاری می‌کنیم مایه تا همه تابه را پر کند.

مرحله چهارم:
تقریبا از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان لازم است تا روی کرپ بسته شود و رنگ کناره‌های کرپ طلایی متمایل به قهوه‌ای درآید. دقیقا همین زمان را برای طلایی شدن طرف دیگر کرپ صبر می‌کنیم و بعد از اتمام کار آن را بر میداریم و در بشقابی می‌گذاریم. بقیه مایه را هم به این شکل درست می‌کنیم.

مرحله پنجم:‌
می‌خواهیم مایه گوشت را تهیه کنیم برای اینکار اول پیاز و هویج را پوست می‌گیریم و خرد می‌کنیم. کمی روغن زیتون در تابه می‌ریزیم و روی حرارت می‌گذاریم. هویج و پیاز ریز شده را در آن می‌ریزیم و تا حدی که پیاز طلایی شود تفت می‌دهیم.

مرحله ششم:
سیر را له کرده و اضافه می‌کنیم. گوشت چرخ کرده را به مواد داخل تابه می‌افزاییم. مواد را هم می‌زنیم تا رنگ گوشت تغییر کند و ادویجات یعنی فلفل سیاه و نمک و زردچوبه را اضافه کنیم.

مرحله هفتم:
جعفری را ساطوری می‌کنیم و اضافه کرده و تفت می‌دهیم. دو سه دقیقه برای همزدن لازم دارد تا آبش را بخار کند.

مرحله هشتم:
گوجه فرنگی‌ها را پوست می‌گیریم و رنده می‌کنیم و در تابه می‌ریزیم. در تابه را می‌گذاریم و با شعله متوسط منتظر می‌شویم تا آب مواد تا حدی بخار شده و غلظت پیدا کند.

مرحله نهم:
قارچ را می‌شوییم و ورقه ورقه می‌کنیم. در ظرف دیگری کمی روغن می‌ریزیم و قارچ‌ها را در آن تفت می‌دهیم. آب قارچ باید کامل خارج شود.

مرحله دهم:
همزمان با غلظت یافتن سس گوشت، هسته زیتون سیاه را گرفته و خرد می‌کنیم و همراه قارچ به سس اضافه می‌کنیم و کنار می‌گذاریم.

مرحله یازدهم:
برای تهیه کرپ خوشمزه به سس بشامل نیاز داریم که باید آن را هم درست کنیم برای همین در قابلمه‌ای کره را ذوب می‌کنیم. چهار قاشق غذاخوری آرد و کره را با هم مخلوط می‌کنیم و تقریبا تا هفت دقیقه هم می‌زنیم. در نهایت رنگ آرد طلایی می‌شود.

مرحله دوازدهم:
شیر را در ظرفی می‌جوشانیم و به قابلمه آردی که همچنان روی گاز است، اضافه می‌کنیم و سریع هم می‌زنیم. وقتی مخلوط شروع به جوشیدن کرد پنج دقیقه دیگر آن را هم می‌زنیم.

مرحله سیزدهم:
قابلمه را از روی گاز بر می‌داریم و جوز هندی، نمک و فلفل سیاه را اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم.

مرحله چهاردهم:
فر را در دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت می‌گذاریم تا گرم شود. یک کرپ روی سطح صافی می‌گذاریم و چند قاشق از مایه گوشت را در یک طرف کرپ می‌ریزیم طوری که به لبه‌ها نرسد. کرپ را از طرفی که گوشت ریخته ایم؛ می‌پیچیم.

مرحله پانزدهم:
ظرف مناسبی انتخاب می‌کنیم و آن را چرب می‌کنیم. همه کرپ‌ها را به این شکل درست می‌کنیم و در ظرف می‌چینیم. نحوه چیدمان هم سلیقه‌ای است یا رول‌ها را دو لایه یا یک لایه می‌چینیم.

مرحله شانزدهم:
سس بشامل را روی رول‌ها میدهیم و پنیر پارمیزان را از روی سس می‌پاشیم. ظرف را در فر می‌گذاریم و یک ربع تا بیست دقیقه صبر می‌کنیم تا کرپ‌ها بپزد و پنیر‌ها هم آب شود. وقتی کرپ گوشت آماده شد با جعفری ساطوری شده تزئین می‌کنیم و به صورت داغ سرو می‌کنیم.

برچسب ها
تخم مرغ کرپ گوشت
دیدگاه شما