گوشت منجمد برزیلی

لوپاس lopasco | خرداد 1399

گوشت های منجمد برزیلی را بخوریم یا نه؟

این روزها به دلیل این که گوشت های منجمد بارنج قیمت کمتری دارند، به شدت مورد توجه افراد قرار گرفته اند. اکثر افراد تصور می کنند که گوشت هایی که منجمد هستند چون مسافت و زمانی طولانی را برای رسیدن به کشور طی کرده اند فاقد هر گونه ارزش غذایی می باشند، ولی باید بگوییم که این ارزانی تنها به این دلیلی است که در کشوری مثل برزیل قیمت تمام شده گوشت کمتر است و این ارزانی به این دلیل می باشد.
در واقع تفاوت گوشت های منجمد با گوشت های تازه این نکته است که بعد از کشتن دام، گوشت را با استفاده از روش های خاصی فریز می کنند. در این روش گوشت ها را در فریزرهای صنعتی و بزرگ فریز می کنند و حتی در این نوع از گوشت های منجمد شده گوشت های با استخوان و بی استخوان نیز موجود می باشند که افراد می توانند بر حسب نیاز خود آن را خریداری کنند.
برای این که آب موجود در گوشت کاملا یخ بزند روش های متعددی وجود دارد ولی فریز کردن روش موثر تری می باشد و به بافت گوشت نیز بعد از انجماد صدمه ای وارد نمی کند. جالب است بدانید که وقتی گوشت منجمد شود می توان مدت  زمان بیشتری از آن نگهداری کرد، زیرا هنگامی که آب موجود در گوشت یخ می زند میکرو ارگانیسم ها قادر به رشد نیستند و گوشت فاسد نمی شود. دقت فرمایید شما در خانه نیز گوشت ها را داخل فریزر می گذارید ولی بسیار آهسته تر فرایند یخ زدن رخ می دهد.

گوشت منجمد

گوشت های منجمد را باید در دمای 18- تا 20- سانتی گراد در فریزر تا زمان مصرف نگه داری کرد. با این روش می توان تا دو سال گوشت را به طور صنعتی ذخیره کرد. شایان ذکر است که بگوییم اگر رفع انجماد به درستی صورت گیرد و خونابه ای بوجود نیاید تفاوت آنچنانی بین ارزش غذایی گوشت منجمد و گوشت تازه وجود ندارد. رفع انجماد به وسیله حرارت سبب ایجاد خونابه می شود و به همراه این خونابه اکثر ویتامین ها و املاح های موحود در گوشت از بین می روند. نکته قابل توجه این است که گوشت منجمد باید در هنگام مصرف ابتدا از فریزر به یخچال انتقال یابد و سپس بعد از چند ساعت به آرامی از حالت انجماد خارج شود با این روش خونامه کمتری ایجاد می شود.
اگر گوشت منجمد به صورت طولانی مدت نگه داری شود از میزان ویتامین هایش کاسته می شود اما جالب است بگوییم که میزان آهن موجود در آن گوشت افت زیادی نمی کند. در نهایت اگر رفع انجماد به درستی صورت گیرد میزان آهن موجود در گوشت منجمد تفاوت چندانی با آهن موجود در گوشت تاره ندارد.

نکاتی که باید در مورد گوشت منجمد مورد توجه واقع شود

1- به اعتبار و تاریخ مصرف گوشت های منجمد دقت کنید.
2- به بسته بندی و روکش گوشت های منجمد توجه کنید که سالم باشند و به جداره گوشت چسبیده باشند.
3- توجه کنید که بسته های گوشت انجماد باید فاقد هرگونه خونابه و کریستال های یخی باشد.
4- نزدیک ترین فروشگاه به منزلتان را برای جلوگیری از به هم خوردن زنجیره سرد انتخاب کنید.
5- دمای فریزر خانگی خود را برای نگه داری این گوشت ها کنترل کنید.

دیدگاه شما