علت سیاه شدن مرغ در حین پخت؟

لوپاس lopasco | تیر 1399

علت سیاه شدن مرغ در حین پخت؟

مرغ یک غذای محبوب در نزد همه ی جهانیان است و یکی از عذاهایی محسوب می شود که طرز تهیه-ی آن بسیار در طعم و مزه ی آن موثر است. مرغ خام رنگی صورتی و گوشتی دارد و وقتی فاسد می-شود رنگش به خاکستری متمایل می شود یا لکه هایی زرد رنگ روی آن ظاهر می شود. و اگر این مرغ فاسد پخته شود رنگ آن متمایل به سیاه می شود. بنابراین در بیشتر مواقع توصیه می شود که مرغ تازه تازه مصرف شود. بهترین روش برای ذوب کردن یخ مرغ استفاده از درجه ذوب یخ ماکروفر می باشد. از آن جایی که مرغ بسیار آسیب پذیر است محل خوبی برای رشد باکتری ها می باشد از این رو نگهداری آن برای حفظ سلامتی خانواده بسیار مهم است.

مرغ را چگونه طبخ کنیم که طعم لذیذتری داشته باشد؟

1.    برای پختن مرغ به روش آبپز بهتر است از مقدار کمی آب استفاده شود و روی حرارت ملایم پخته شود تا لذیذتر شود.
2.    برای این که مرغ بوی معطری داشته باشد می ت وان در هنگام پختن از چند برگ ترخان و نعنا یا برگ بو و رزماری استفاده کرد. همچنین از سبزیجاتی مانند سیر و پیاز و فلفل و کرفس نیز می توان برای معطر کردن آن استفاده کرد. و اگر هیچ کدام از این سبزیجات را در دسترس نداشتید از چند دانه هویج و یک قاشق مربا خوری ادویه کاری استفاده کنید.
3.    برای این که مرغ سوخاری را به گونه ای درست کنید که طعم لذیذتری داشته باشد مرغ را ابتدا با یک عدد پیاز و مقدار کمی آب بر روی حرارت نیم پز شود. سپس زرده تخم مرغ را روی قطعات مرغ بمالید و آن را داخل پودر سوخاری بغلتانید و سپس آن را در روغن سرخ کنید. هنگامی هم که می خواهید مرغ را سرخ کنید برای این که خوش رنگ شود کمی زعفران به تخم مرغ اضافه کنید تا رنگ طلایی داشته باشد.

شیوه تشخیص فاسد بودن مرغ

شاید یکی از پدیده هایی که در حین شستن مرغ با آن مواجه می شوید کبودی مرغ است اما بر اساس اظهارات بسیاری از متخصصان تغذیه جای نگرانی نیست و این کبودی ها و خون مردگی ها در گوشت مرغ در اثر ضربات وارد شده در مسیر مرغداری تا کشتارگاه است و اصلا نشانه ی فاسد بودن گوشت مرغ نیست اما اگر کبودی یا خون مردگی در امعا و احشا درونی باشد ناشی از بیماری مرغ است و برای احتیاط بهتر است استفاده نشود. اگر مرغ بوی نامطبوعی داشته باشد بهتر است آن را دور بیندازید در صورتی هم که در حین طبخ بوی نامطبوعی به مشامتان رسید نشانه ی فاسد بودن آن است و بهتر است از آن استفاده نشود.

 در صورتی که مرغ در حالت طبیعی براق و تا حدودی لزج بود، اگر لزج بودن آن بعد از شست و شو باقی بماند امکان فاسد بودن مرغ وجود دارد و اگر سطح آن به صورت غیر منتظره ای چسبنده باشد قطعا فاسد شده است.  گاهی هم دچار سوختگی فریزی می شود یعنی در مرغ لکه های سفید یا علامت هایی نشان داده می‌شود که چربی نیست به پوست اطراف زیرتر و برجسته تر هستند در این حالت خوردن مرغ در سلامتی شما تأثیری ندارد اما قطعا بد مزه خواهد بود.
جالب است بدانید که بوی نامطبوع قسمت زیر بال مرغ یا بوی نامطبوع ناحیه ی شکمی هم می تواند نشانه ی کهنه بودن آن است. متأسفانه باید گفت برخی مرغ ها اول می‌میرند و بعد ذبح می شوند و راه تشخیص آن به این گونه می‌باشد که در این مرغ ها محل برش آن ها ملتهب و برجسته نیست.

دیدگاه شما