ابوعلی سینا روغن دنبه را برای چه کسانی توصیه می کند؟

لوپاس lopasco | تیر 1399

ابوعلی سینا روغن دنبه را برای چه کسانی توصیه می کند؟

روغن دنبه از جمله روغن های حیوانی است که از چربی و پی گوسفند و یا دم آن تهیه می شود. در قدیم قیمت دنبه نسبت به گوشت گرانتر بوده است و افرادی که تحرک بسیاری داشتند مانند کشاورزان از روغن دنبه استفاده می کردند. امروزه با توجه به اینکه تحرک افراد کمتر است استفاده از روغن دنبه باید طبق ملاحضاتی انجام شود. روغن دنبه برخلاف روغن های صنعتی دارای طبعی سرد می باشد و اصلا چاق کننده نیست. بهتر است روغن دنبه را همراه با مرزه و آویشن مصرف کنید تا اثرات ناشی از آن بهتر حل شوند. شایان ذکر است که اگر روغن دنبه با روش های درست و صحیحی تهیه شود کمترین ضرر را برای بدن دارد، به عنوان مثال بهتر است بوی دنبه را با استفاده پیاز از بین ببرید. در ادامه شما را با خواص روغن دنبه و این که مصرف آن برای چه افرادی توصیه می شود آشنا خواهیم کرد.

مصرف روغن دنبه برای چه کسانی مفید است؟

1- افرادی که گرم مزاج هستند، زیرا در افراد گرم مزاج دنبه خیلی بهتر در بدن حل می شود.
2- افرادی که کار و فعالیت های سنگین مانند کشاورزی انجام می دهند، براساس دیدگاه طب سنتی  روغن دنبه برای این افراد به دلیل این که تحرک بیشتری دارند مفید می باشد.
3- افرادی که سیستم بدنی قوی تری دارند. بدن این افراد بهتر می تواند اثرات حاصل از روغن دنبه را حل کند.

خواص روغن دنبه

1-  روغن دنبه باعث افزایش کلسترول خوب خون می شود.
روغن دنبه کلسترول بد خون را کاهش و کلستول خوب را افزایش می دهد، اما توجه داشته باشید برای افرادی که دارای تحرک کمتری هستند مصرف آن باید طبق ملاحظاتی صورت گیرد زیرا دنبه دارای اسید های چرب اشباع می باشد و مصرف آن برای افرادی که کلسترول بالایی دارند و یا به بیماری قلبی مبتلا هستند خطرناک است.
2- باعث کاهش وزن و لاغری می شود.
یکی دیگر از خواص مصرف روغن دنبه ایجاد تناسب اندام و کاهش وزن است و مصرف این روغن به افراد چاق کمک می کند تا وزن خود را کم کنند.
3- باعث تقویت قوای بدن می شود.
در روغن دنبه مواد معدنی، ویتامین و اسیدهای چرب گیاهی فراوانی وجود دارد، به همین علت مصرف روغن دنبه توان بدن را بالا می برد. بدن فردی که روغن دنبه مصرف می کند در برابر انواع بیماری ها مقاوم می باشد. اسید های چرب موجود در دنبه بارنج توسط کبد جذب می شوند و بدن از آن به عنوان منبع انرژی استفاده می کند.
4- باعث کنترل چربی خون می شود.
جالب است بدانید که هضم روغن دنبه بسیار راحت تر از روغن های نباتی جامد و مایع می باشد و در صورتی که به اندازه مصرف شود، چربی خون را کنترل می کند.
5- روغن دنبه برای پاکسازی روده ها
روغن دنبه دارای خواص سم زدایی می باشد و اگر همراه با روغن های حیوانی دیگر استفاده شود به پاکسازی روده ها کمک بسزایی می کند.
6- تقویت و استحکام استخوان ها
استفاده از روغن دنبه برای افرادی که دارای شکستی استخوان هستند بسیار مفید واقع می شود و سبب جوش خوردن سریع استخوان ها می شود. این روغن به استحکام استخوان ها کمک بسزایی می کند. روغن دنبه از پوکی استخوان ها نیز جلوگیری می کند.
7- مقابله با افسردگی
افرادی که به افسردگی مبتلا هستند می توانند با مصرف روغن دنبه از شر افسردگی خلاص شوند.
طرز تهیه روغن دنبه 
در روش های سنتی برای تهیه این روغن، دنبه را حرارت می دهند و آن را آب می کنند، این کارسبب افزایش کلسترول در روغن دنبه می شود به همین خاطر افرادی که از این روغن استفاده می کنند باید تحرک بالایی داشته باشند.

دیدگاه شما