تاثیر خوردن تخم مرغ در عملکرد بهتر و مفیدتر مغز کودکان

لوپاس lopasco | تیر 1399

تاثیر خوردن تخم مرغ در عملکرد بهتر و مفیدتر مغز کودکان

در آزمایش کودکانی که تخم مرغ مصرف می کنند سطح DHA و کولین بالاتر است. این مواد مغذی نقش کلیدی و مهمی در رشد مغز ایفا می کنند. تخم مرغ دارای DHA (اسید چرب امگا 3) و کولین است که این مواد جزو مواد مغذی به حساب می آیند و برای رشد و سلامت مغز بسیار کاربردی هستند. بر اساس مطالعه ای جدید که توسط پژوهشگران دانشگاه واشنگتن انجام شده است، مشخص شده است که کودکانی که روزانه تخم مرغ مصرف می کنند تا 6 ماه دارای عملکرد مغزی قوی هستند.

بالا بردن عملکرد مغذی در کودکان

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، تغذیه کودکان با تخم مرغ الگوی رشد کودک را بهبود می بخشد و جالب است بدانید که از رشد ناقص جلوگیری می کند، بنابراین واضح است که مصرف تخم مرغ برای کودک بسیار مفید واقع می شود. برای کودکالی که به تخم مرغ آلرژی دارند می توان با پزشک مربوطه مشورت کرد و راهکاری مناسب پیدا کرد. در مطالعه ای که توسط پژوهشگران دانشگاه واشنگتن بر روی 163 کودک انجام شد این نتیجه به دست آمد که کودکانی که هر روز یک تخم مرغ مصرف می کردند در مقابل کودکانی که تخم مرغ نمی خوردند در آزمایش هایشان سطح کولین و DHA  بیشتر و بالاتری وجود دارد.

مواد مغذی موجود در تخم مرغ

1- DHA 
اسید چرب امگا 3 که یکی از چربی های سالم شناخته شده است و در شیر مادر نیز به وفور یافت می شود، برای رشد و سلامت مغز کودکان تاثیر بسیار زیادی می گذارد.
2- کولین
تخم مرغ حاوی کولین می باشد. ویتامینB نقش بسیار مهمی در رشد و عملکرد مغز دارد و اصولا به سلامت بدن کمک بسزایی می کند.
3- پروتئین
پروتئین های موجود در تخم مرغ بسیار کامل هستند. این ماده به این دلیل که حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین است در زمره  بهترین غذاهای بدون گوشت قرار گرفته است.
4- فولات
این ماده نقش مهم و اساسی در تولید و نگهداری سلول های جدید کودک دارد.
5- ویتامین D
تخم مرغ جزو معدود مواد غذایی است که دارای ویتامین D می باشد. این ویتامین جزو ویتامین هایی است که برای تثبیت، جذب و تعادل فسفر در بدن ضروری می باشد. این ویتامین از نرمی استخوان در کودکان جلوگیری می کند.
6- لوتین
لوتین نوعی آنتی اسکیدان است که از چشم کودکان در برابر آسیب های خورشیدی محافظت می کند. این آنتی اکسیدان از دیگر بیماری های چشمی و آب مروارید نیز جلوگیری می کند.

 7- مواد معدنی
تخم مرغ سرشار از زینک، آهن و سلنیوم می باشد. سلنیوم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد و وجود زینک جهت افزایش رشد مو تاثیر بسزایی دارد.
8- ویتامین A
ویتامین A جزو ویتامین هایی است که محلول در چربی می باشد. در تخم مرغ 442 واحد ویتامین A وجود دارد. این ویتامین موجب می شود تا ناراحتی های چشمی، شب کوری و سایر بیماری های چشمی از بین بروند و بدن در برابر بیماری های عفونی مقاوم شود.
9- ویتامین B2
در یک عدد تخم مرغ بارنج به طو متوسط حدود 0.42 میلی گرم ویتامین B2 وجود دارد و در واقع منبع غنی از این ویتامین می باشد. ویتامین B2 از خشک شدن و پوسته پوسته شدن اطراف دهان، گوش و بینی جلوگیری می کند.
10- ویتامین E
مقدار ویتامین E موجود در تخم مرغ حدود 0.84 میلی گرم است. این ویتامین از ضعف عضله قلب، سرطان ریه و ... جلوگیری می کند.

برچسب ها
تخم مرغ پروتئین
دیدگاه شما