رازهای باور نکردی رابطه گوشت گوسفندی و کلسترول که نمیدانید!

لوپاس lopasco | مرداد 1399

دلیل بی خطری گوشت گوسفندی در این است که این گوشت، یک گوشت نسبتاً کم چربی و دارای مواد معدنی و ویتامین های بسیاری است. یک برش کوچک از این گوشت پخته شده حدود 25 گرم پروتئین به همراه مقادیر خوبی از پتاسیم و  وB-12 ویتامین ها و مواد معدنی چون: سلنیوم،  اسیدهای چرب امگا3، آهن منیزیم می باشد.
گوشت گوسفندی هچنین منبع چربی اشباع شده است. گوشت گوسفند پخته شده تقریباً مقادیر برابر چربیهای اشباع نشده و چربی های اشباع نشده را تأمین می کند. اسیدهای چرب اشباع نشده می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند، اما اسیدهای چرب اشباع شده باعث افزایش آن می شوند. و بسیاری از قسمت های این گوشت بیش از نیمی از کالری خود را از چربی دریافت می کنند که مصرف زیاد آن باعث افزایش سطح لیوپروتئین را افزایش می دهد که به کلسترول بد معروف است.
این موضوع برای  یک رژیم درست  چه معنی دارد؟ هر روز گوشت گوسفند  نخورید و در صورت امکان تکه هایی را انتخاب کنید که از چربی کمتری برخوردار هستند. تهیه برش هایکم چربی این گوشت به طرز معقولی و خوردن آنها در اعتدال می تواند به حفظ یک رژیم غذایی سالم و سطح کلسترول سالم کمک بسیاری کند.

عامل کلسترول

کلسترول یک ماده مومی است که در کبد ساخته شده و در تمامی سلول یافت می شود و به هضم غذا  کمک می کند. در حالی که بدن ما به سطحی از کلسترول نیاز دارد، بدن قادر به تولید هورمون و تولید ویتامین و هر آنچه که نیاز دارید است.اما  مصرف زیاد چربی های ترانس و اشباع ممکن است منجر به کلسترول بیش از حد در بدن شود.
کلسترول در بدن ما به لیپوپروتئین ها ، که چربی های پروتئین هستند، وارد می شود. دو نوع اصلی از کلسترول ها وجود دارد که برای سلامتی نیاز هستند؛ لیپوپروتئین ها با چگالی کم و لیپوپروتئین ها با چگالی بالا که بدن برای بقا به هر دو نیاز دارد.

کلسترول "بد" در مقادیر بالای آن می تواند در شریان های بدن مشکل  ایجاد کند.  می تواند شریان های بدن را باریک کرده و جریان حرکت خون را به قلب و مغز شما محدود کند ودر نهایت این ممکن است منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی شود.
کلسترول "خوب" از سایر قسمت های بدن به کبد شما باز می گردد ، که به مدیریت کلسترول کمک می کند یا آن را از بدن خارج می سازد.

گوشت گوسفندی ممکن است چربی اشباع داشته باشد ، اما انتخاب بخش بدون چربی و یا با چربی کمتر به معنای کمبود آن است.
طرز تهیه گوشت بارنج نیز می تواند آن را به گزینه ای سالم تر تبدیل کند. قبل از پخت و پز  تا حد ممکن چربی های گوشت را بگیرید. از سرخ کردن گوشت تا حد امکان خودداری کنید زیرا این روش طبخ چربی بیشتری به گوشت می بخشد و به طور معمول روش پخت و پز کمتری است. در عوض ، گوشت را کباب کنید ، یا آب پز کنید. و در انتهای پخت چربی آن را جمع کنید.
پیروی از این دستورالعمل های ساده، به شما این امکان را می دهد که از گوشت گوسفند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی آگاه از سلامتی لذت ببرید.

دیدگاه شما