آیا می دانید پروتئین شما را لاغر می کند؟

لوپاس lopasco | مرداد 1399

پروتئین، به ویژه پروتئین حیوانی مهمترین ماده مغذی و البته لذیذ برای کاهش وزن بدن است.، این بار قرار نیست با تحمل سختی و تحمل گرسنگی به وزن ایده آل برسیم! زیرا دریافت پروتئین بالا موجب افزایش سوخت و ساز بدن، کاهش اشتها و تغییر چندین هورمون مربوط به تنظیم وزن می شود.

پروتئین سطح  هورمون های  تنظیم وزن را تغییر می دهد

تنظیم وزن به طور معمول در ناحیه ای به نام هیپوتالاموس در مغز  انجام می شود و برای اینکه مغز شما مشخص کند چه زمانی و چه مقدار غذا باید بخورید، به پردازش چندین نوع اطلاعات مختلف می پردازد و در این راستا از مهمترین سیگنال های مغز، هورمون هایی هستند که در پاسخ به تغذیه تغییر می کند.
دریافت پروتدین زیاد سطح هورمون های سیری یا همان کاهش اشتها را افزایش می دهد و میزان هورمون گرلین را افزایش می دهد و با جایگزین کردن کربوهیدرات و چربی با پروتئین ، هورمون گرسنگی را کاهش داده و هورمون های سیری را تقویت می کنید.
شما با این کار در واقع موجب کاهش عمده گرسنگی در خود می شوید و پروتئین به شما در کاهش وزن کمک می کند زیرا شما در واقع با این نوع تغذیه به صورت خودکار  کالری کمتری مصرف می کنید.
همیشه بعد از غذا مقداری کالری برای هضم و سوخت و ساز مواد غذایی در بدن استفاده می شود که از این مواد غذایی به عنوان اثر حرارتی نام برده می شود؛ همه منابع غذایی در این زمینه به یک مقدار قدرت اجرایی ندارند اما آنچه مسلم است پروتئین در مقایسه با کربوهیدارت و چربی اثر ترمیکی بالاتری در این زمینه دارد. اگر با پروتئین 30٪ اثر حرارتی و کالری سوزانی داشته باشیم، این به معنی است که 100 کالری پروتئین فقط به 70 کالری قابل استفاده ختم می شود.

پروتئین باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید!

هما نطور که گفته شد مصرف پروتئین با توجهبه قدرت حرارتی در کالری سوزانی و ایجاد احساس سیری تمایل بالایی به تقویت متابولیسم دارد. به همین سبب می شود کالری بیشتری در طول شب ، از جمله در هنگام خواب، بسوزانید. این میزان کالری سوزی در طول روز به 80 تا 100 افزایش پیدا می کند.
رژیم های غذایی با پروتئین بالا مزیت متابولیکی بسیاری نسبت به رژیم های غذایی با پروتئین کمتری دارند. زیرا موجب کاهش اشتها شده و باعث می شود کالری کمتری دریافت کنید این در صورتی است که تمامی این اتفاقات خودکار انام می شود و شما هیچ دخل و تصرفی در آن ندارید.
در یک بررسی مشخص شده که پروتئین با 30٪ کالری باعث می شود افراد به طور خودکار میزان کالری دریافتی خود را 441 کالری در روز کاهش دهند ، که این مقدار بسیار چشمگیر است. بنابراین می توان نتیجه گرفت کاهش کالری دریافتی با این روش در مقایسه به رژیم های سفت و سخت و با پروتئین پایین ، ساده تر است.
همچنین مصرف مواد غذایی پروتئینی بیشتر می تواند منجر به کاهش شدید هوس ها و تمایل به میان وعده و تنقلات در اواخر شب شود. این تغییرات بزرگ پایبندی به یک رژیم غذایی سالم را بسیار آسانتر کند.
حتی مصرف غذاهای حاوی پروتئین بدون محدود کردن مصرف کربوهیدارت ها، در کاهش وزن کمک بسیاری می کند.علاوه بر این افزایش متوسط مصرف پروتئین می تواند به جلوگیری از بازگشت وزن کمک کند.
همانطور که می دانید مصرف مقدار زیادی پروتئین می تواند هنگام کاهش وزن به جلوگیری از تحلیل عضلات کمک کند. همچنین موجب  بالا نگه داشتن میزان متابولیک شما می شود، به ویژه زمانی که با تمرینات قدرتی همراه باشید.

مصرف چه مقدار پروتئین بهینه است؟

برای دست یابی به تناسب اندام و کاهش وزن ، هدفگذاری 25-35٪ کالری به عنوان پروتئین بسیار مطلوب است. 30٪ کالری 150 گرم پروتئین در رژیم غذایی 2000 کالری دارد. با این حساب به راحتی می توان گفت که پروتئین آسان ترین ، ساده ترین و خوشمزه ترین راه برای کاهش وزن است.

نحوه دریافت درست پروتئین

افزایش پروتئین مصرفی کار بسیار ساده ای است . تنها کافی است غذاهای سرشار از پروتئین میل کنید! که عمده ترین و مهمترین آنها به قرار زیر است:
گوشت: مرغ ، بوقلمون ، گوشت بدون چربی، گوشت گوسفندی، گوشت گوساله
ماهی: ماهی قزل آلا ، ساردین ، قزل آلا و ...
تخم مرغ
لبنیات: شیر، پنیر، ماست
حبوبات: لوبیا ، نخود ، عدس و ...

دیدگاه شما