رازهای فاش نشده گوشت بوقلمون برای کلسترول بالا!

لوپاس lopasco | مرداد 1399

آیا گوشت مخصوص روز شکرگزاری می تواند پاسخی برای کاهش کلسترول باشد؟
اگر سطح کلسترول خود را بسنجید، متوجه می شوید که باید در غذاهایی که مصرف می کنید، به میزان کلسترول و همچنین چربی های اشباع و ترانس توجه کنید. اگر می خواهید چربی های اشباع شده خود را محدود کنید، گوشت بوقلمون می تواند یک انتخاب عالی باشد، اما مطمئناً در این میان نحوه تهیه و طبخ آن نقش مهمی دارد.
بدیهی است اگر گوشت بوقلمون را در روغن پرچرب سرخ کنید ،  باعث افزایش چربی گوشت می شود. اینکه میزان چربی اشباع یا ترانس را بالا ببرد یا خیر ، با توجه به نوع روغنی که داخل آن سرخ می کنید مشخص می کند. اما اگر گوشت را برشته کنید و بگذارید چربی داخل یک تابه جداگانه بماند ، می توانید سطح چربی را در بوقلمون را کاهش دهید.
یک وعده از گوشت بوقلمون پخته شده با پوست حاوی حدود 22.5 گرم پروتئین، 4.7 گرم چربی و 1.3 گرم چربی اشباع شده است. خوردن آن مقدار گوشت سفید یعنی بدون پوست 27 گرم پروتئین، کمی بیش از 2 گرم چربی و 0.6 گرم چربی اشباع به شما می دهد.
گوشت تیره کباب شده همراه با پوست  تقریباً بیش از 22 گرم پروتئین ، حدود 5 گرم چربی کل و حدود 1.5 گرم چربی اشباع دارد. گوشت تیره بدون پوست دارای 21.7 گرم پروتئین ، تقریبا 9.2 گرم چربی و حدود 2.7 گرم چربی اشباع می باشد.

چه مقدار کلسترول باید داشته باشیم؟

طبق گزارشات انجمن قلب آمریکا، میزان کلسترول روزانه یک فرد نباید بیش از 300 میلی گرم باشد. گوشت بدون پوست 16 درصد از آن را به شما می دهد و گوشت تیره بدون پوست 22 دارا است.

کلسترول بالا یا مشکل قلبی دارید؟

اگر کلسترول بالا دارید و یا دچار مشکلات قلبی هستید، در این حالت، شما نباید بیش از 200 میلی گرم میزان مصرف غذاهای حاوی کلسترول در روز داشته باشید.

گوشت قرمز در مقابل گوشت سفید

آیا گوشت سفید سالم تر از گوشت قرمز است؟ بنا به نظر معمولاً پزشکان پاسخ مثبت است. اما طبق یک مطالعه که در سال 2012 انجام شد، تائورین، ماده مغذی موجود در گوشت تیره، می تواند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را در خانم هایی که کلسترول بالایی دارند، کاهش دهد. همچنین پزشکان معقدند این ماده مغذی ممکن است افراد را از فشار خون بالا و دیابت محافظت نیز کند.
طبق این مطالعه، زنانی که کلسترول خون بالا دارند اما مواد حاوی مقادیر بالایی تائورین مصرف می کنند 60 درصد کمتر از خانم هایی که سطح تائورین پایینی دارند، کمتر به  بیماری های قلبی و عروقی دچار می شوند.
علاوه بر انتخاب بین گوشت سفید یا تیره ، انتخاب یک قسمت کم چربی تر می تواند به کاهش چربی گوشت کمک کند.

دیدگاه شما