در جنگ پروتئین کدام پیروز است؟ مرغ یا بوقلمون

لوپاس lopasco | مرداد 1399

پروتئین یک جزء اساسی از یک رژیم متعادل است و می توان آن را منابع مختلفی تامین کرد، ام مرغ و بوقلمون از محبوب ترین غذاهای سرشار از پروتئین هستند که بیشترین مصرف را دارند.
در این مقاله به بررسی محتوای پروتئین بوقلمون و مرغ وهمچنین درباره اینکه  کدام گزینه ممکن است سالم تر باشد، خواهیم پرداخت.

پروتئین موجود در گوشت سفید

 بیشتر گوشت سفید موجود در مرغ و بوقلمون متعلق به  سینه و بال است، این بخش از گوشت این پرندگان ب دلیل داشتن محتوای کمتر پروتئین میوگلوبین در مقایسه با قسمت های تیره مرغ طیور سفیدتر به نظر می رسد. میوگلوبین اکسیژن را درون عضله حمل و ذخیره می کند و مسئول رنگ قرمز قهوه ای تیکه های  تیره گوشت است.

گوشت سینه

گوشت سینه طیور به دلیل داشتن پروتئین بالا و کالری کم، یکی از محبوب ترین برش های طیور به ویژه در بین علاقه مندان به تناسب اندام و رژیم های غذایی است.
در اینجا مقایسه ای از محتوای پروتئین 28 گرم از گوشت سینه پخته شده خواهیم داشت:
سینه مرغ: 9 گرم
سینه بوقلمون: 8 گرم
مرغ با یک گرم پروتئین بیشتر از بوقلمون در 28 گرم، گوشت سرب را به خود اختصاص می دهد. با این حال، از نظر تغذیه ای، این تفاوت بسیار ناچیز است و هر کدام از این گزینه ها می تواند پروتئین خوبی برای یک وعده غذایی باشد.

گوشت بال

گوشت بال مرغ و بوقلمون از نظر غذایی و به ویژه از نظر میزان پروتئین تقریباً یکسان است ودر هر 28 گرم حدود 9 گرم تامین می کند.
پروتئین موجود در گوشت تیره برای قسمت های با رنگ قهوه ای مایل به قرمز استفاده می شود.این بخش ها به دلیل غلظت بالای پروتئین میوگلوبین از این رنگدانه برخوردار هستند.
همانطور که میوگلوبین در حمل و نقل و ذخیره اکسیژن در سلول های ماهیچه ای کاربرد دارد، گوشت تیره معمولاً در گروه های عضلانی فعال تر مانند پاها و ران مرغ و بوقلمون یافت می شود.

گوشت ران

در هر 28 گرم گوشت، بوقلمون یک گرم پروتئین اضافی در مقایسه با مرغ تأمین می کند.

ران مرغ: 7 گرم
ران بوقلمون: 8 گرم
اگرچه گوشت ران بوقلمون از لحاظ فنی منبع پروتئین بالاتری است ، اما یک گرم پروتئین در هر 28 گرم بعید است که در کل تفاوت زیادی داشته باشد اما در هر صورت هر کدام از این گزینه ها همچنان به عنوان منبع خوبی برای پروتئین با کیفیت بالا شناخته می شوند.

کدام یک سالم تر است؟

گوشت مرغ و بوقلمون هم پروتئین با کیفیت بالایی دارند و هم می توانند یک جزء سالم از یک رژیم متعادل باشند.
مصرف مقادیر متوسط مرغ یا بوقلمون در رژیم غذایی می تواند راهی سالم برای تأمین نیازهای پروتئین بدن باشد. مواد غذایی انتخابی باید تمامی اهداف بهداشتی و سلامت بدن را رفع کند و باید کل مواد غذایی شامل کالری، چربی ، ویتامین ها و مواد معدنی در کنار پروتئین در نظر گرفته شود.

کالری و چربی

توجه به کالری و میزان چربی غذاها ممکن است بسته به اهداف سلامتی شما ضروری باشد. چربی جزء اساسی یک رژیم غذایی سالم است و گوشت طیور حاوی انواع مختلفی از چربی سالم است. به طور کلی، گوشت تیره در مرغ و بوقلمون دارای چربی بیشتری نسبت به گوشت سفید است.
قسمت های  تیره گوشت مرغ نسبت به برش های گوشتی تیره بوقلمون کمی چربی و کالری بیشتری دارد، زیرا بوقلمون کم چرب تر و کالری کمتری نسبت به مرغ دارد. همه اینها در صورتی است که این گوشت ها را بدون پوست مصرف کنید در غیر این صورت جهشی مضاعف خواهد داشت.
 تفاوت معنی داری در میزان ویتامین و مواد معدنی بین مرغ و بوقلمون وجود ندارد، اما ممکن است به طور کلی برخی از این مواد مغذی بین گوشت سفید و تیره وجود داشته باشد.
به عنوان مثال ، سینه مرغ حاوی نیاسین و ویتامین B6 بیشتری نسبت به پای مرغ است، در حالی که پای مرغ حاوی روی به طور قابل توجهی بیشتر از سایر قسمت هاست.

بنابراین ، اگر به دنبال افزایش میزان مصرف روی هستید، گوشت تیره گزینه بهتری است، در حالی که اگر می خواهید ویتامین ب بدنتان را تقویت کنید، قسمت های سفید مناسب تر هستند.
به طور کلی مصرف غذاهای متنوع و  همه قسمت های گوشتی بهترین راه برای اطمینان از دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن است

دیدگاه شما