آیا می دانید نباید هرگز مرغ را قبل از پخت و پز بشویید!؟

لوپاس lopasco | مرداد 1399

این یکی از اساسی ترین مشکلات و سوالاتی است که اغلب برای همه اتفاق افتاده است! متخصصان بهداشت و ایمنی مواد غذایی  توصیه می کنند که هرگز این عمل را انجام ندهید زیرا می تواند باعث افزایش شیوع باکتری ها و خطر آلودگی متقابل شود. آگاهی از این اشتباه آشپزی که می تواند غذای شما را سمی کند  را از دست ندهید.
اکثر افراد هنگام پخت و پز با شست و شوی گوشت مرغ ها ، فکر می کنند میکروب ها را از بین می برند. و تصور می کنند مرغ خام که غالباً با باکتری هایی مانند کامپیلوباکتر یا سالمونلا همراه است ، با شستن آن با آب نابود می شوند، اما در واقع آب هیچ کاری برای مقابله با این کار انجام نمی دهد!
شستن مرغ در واقع این مشکل را حادتر می کند ، زیرا آب جاری می تواند باکتری ها را در اطراف سینک ظرفشویی، میز و حتی لباس شما پخش کند. تنها راه مطمئن برای از بین بردن باکتری ها ، پختن گوشت در دمای مناسب ( حداقل 165 درجه)  است و این قانون  در مورد انواع دیگر گوشت و ماهی نیز صدق می کند.
اما اگر همچنان اصرار دارید که مرغ را قبل از طبخ بشورید سعی کنید حداقل یک بار آن را بشویید تا ببینید آیا واقعاً می توانید تفاوت ایجاد کنید و بهتر است برای شست وشوی مرغ از دستکش استفاده کنید زیرا همانطور که گفتیم مرغ خام باعث انتقال باکتری به پوست دست می شود.
اگر تصمیم دارید که عادت شست و شو را ادامه دهید، باید اقدامات لازم را برای ضد عفونی صحیح هر سطحی که ممکن است آب حین شستن روی آن ریخته شده است، برای جلوگیری از آلودگی کاملا شست و شو داده و ضدعفونی کنید.دستانتان و هر نوع ابزاری که برای شست و شوی استفاده کرده اید را نیز پس از لمس کردن گوشت خام یا هر نوع مواد غذایی شستشو دهید. این قوانین را که همیشه باید رعایت کنید برای جلوگیری از مسمومیت غذایی، اهمیت ویژه ای دارد.

همچنین سعی کنید گوشت مرغ بارنج خام را هرگز بعد از شستشو فریز نکنید. به گفته متخصصین بدترین فسمت فریزر برای نگهداری از گوشت مرغ طبقه اول می باشد، زیرا اولین طبقه و یا بالاترین طبقه از فریزر برای موادی طراحی شده است که ماندگاری بالایی دارند و اصولا گوشت مرغ دارای ماندگاری بالایی نمی باشد و نباید در این قسمت از فریزر قرار گیرد. بسیاری از خانم ها بعد از شستن مرغ بلافاصله آن را در بالاترین قسمت فریزر قرار می دهند اما نمی دانند که چنین کاری تاثیر بسیار زیان بار و خطرناکی پیش رو دارد. همین تصور اشتباه افراد در فریز کردن گوشت مرغ خام سلامت تغذیه خانواده را به خطر می اندازد. پس توجه داشته باشید که قبل از فریز کردن هرگز گوشت مرغ را نشویید و هرگز در طبقه بالای فریزر آن را قرار ندهید.

برچسب ها
دیدگاه شما