12 ماده غذایی مفید برای درخشش پوست!

لوپاس lopasco | مرداد 1399

تغذیه  تغذیه سالم برای سلامتی مهم است زیرا  یک رژیم غذایی ناسالم می تواند به متابولیسم بدن آسیب برساند، باعث افزایش وزن شده و حتی به ارگان هایی مانند قلب و کبد صدمه وارد کند، اما علاوه بر اینها آنچه می خورید به طور فزاینده ای بر روی اندام دیگری به نام  پوست نیز تأثیرات منفی و مثبت بسیاری به جای می گذارد.

در این مقاله به 12 مورد از بهترین مواد غذایی برای سلامت و زیبایی  پوست می پردازیم.
1-    ماهی چرب
ماهی های چرب مانند ماهی سالمون ، ماهی خال مخالی و شاه ماهی ، غذاهای عالی برای درخشش و زیبایی پوست هستند. این منابع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای حفظ سلامت پوست بسیار مهم اند زیرا کمبود آن موجب خشکی پوست می شود. امگا3 موجب استحکام و لطافت پوست شده و رطوبت آن را حفظ می کند. ماهی  همچنین منبع خوب پروتئین، روی و ویتامین ای با کیفیت می باشد.
2-    آووکادو
آووکادو دارای چربی های مفید و همچنین حاوی ویتامین های E و C است که برای داشتن پوست درخشان از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این آووکادو ترکیباتی را ذخیره می کند که از پوست شما در برابر آفتاب محافظت کند.
3-    گردو
گردو منبع  بسیار خوبی از چربی های اساسی و مهم ، روی ، ویتامین E ، سلنیوم و پروتئین است  و همه این مواد مغذی برای حفظ سلامت، شادابی و زیبایی پوست مهم هستند.
4-    دانه های آفتابگردان
دانه آفتابگردان یک آنتی اکسیدان قوی است که مانع از پیری زود رس پوست می شود. علاوه بر این این دانه های روغنی خوشمزه منبع بسیار خوبی از ویتامین E است که برای حفظ سلامت پوست ضروری می باشد.
5-    سیب زمینی شیرین
سیب زمینی شیرین به دلیل اینکه منبع عالی بتاکاروتن است ، به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل کرده و پوست شما را از آسیب های جیران ناپذیر آفتاب محافظت می کند.
6-    فلفل دلمه ای
فلفل دلمه ای قرمز و زرد رنگ حاوی مقادیر زیادی بتاکاروتن و ویتامین C است  که  هر دو آنتی اکسیدان مهم برای پوست  هستند. ویتامین C همچنین برای ایجاد کلاژن، پروتئین ساختاری که پوست را استحکام می بخشد و کشسانی به آن می بخشد تا مانع از ایجاد چین و چروک شود،ضروری است.

7-    کلم بروکلی
کلم بروکلی منبع خوبی از انواع ویتامین ها ، مواد معدنی و کاروتنوئیدها است که برای حفظ سلامتی و زیبایی پوست مهم هستند. علاوه بر این بروکلی حاوی سولفورافان است که به جلوگیری از سرطان پوست کمک کرده و پوست شما را از آفتاب سوختگی محافظت می کند.
8-    گوجه فرنگی
گوجه فرنگی از منابع عالی ویتامین C و همه کاروتنوئیدهای اصلی به خصوص لیکوپن است که از پوست در برابر آفتاب محافظت می کنند و در پیشگیری از ایجاد  چین و چروک نقش مهمی دارند.
9-    سویا
سویا از منابع پروتئینی با کیفیت و حاوی ایزوفلاون است که چین و چروک، کلاژن، خاصیت ارتجاعی پوست و خشکی پوست را بهبود می بخشد، همچنین از پوست  در برابر آسیب UV محافظت می کند.
10-    کاکائو
شکلات سیاه یا کاکائو از آنتی اکسیدان های قوی است که مصرف آن پوست را در برابر اشعه های مضر خورشید مصون می کند. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در این خوراکی خوشمزه باعث بهبود چین و چروک، ضخامت پوست، هیدراتاسیون ، بهبود جریان خون و بافت پوست  می شود.
11-    چای سبز
کاتچین موجود در چای سبز از آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که از پوست در برابر صدمه های آفتاب محافظت کرده و قرمزی و التهاب آن  را کاهش می دهد، همچنین باعث بهبود هیدراتاسیون ، ضخامت، استحکام  و خاصیت ارتجاعی پوست می شود.
12-    انگور قرمز
رسوراتول آنتی اکسیدان معروف موجود در انگورهای قرمز، با نابود کردن  رادیکالهای آزاد مضر که به پوست آسیب می رساند ، می تواند روند پیری پوست را به تعویق بیاندازد.
برای حفظ سلامتی، جذابیت، درخشش و استحکام پوست تان، مطمئن شوید که به اندازه کافی مواد مغذی ضروری را برای محافظت از پوست خود دریافت می کنید.

برچسب ها
دیدگاه شما